Madagaskaru se říká různě – Rudý ostrov, Ostrov lemurů a baobabů, Ostrov duhy, Ostrovy pirátů nebo také Osmý kontinent. Je považován za jedno z nejpodivuhodnějších míst na zemi. Madagaskar je čtvrtý největší ostrov planety a byl jedním z posledních lidmi osídlených míst na zemi. Dodnes v některých odlehlých vesnicích žijí tak jako jejich předci.
Ostrov naštěstí nemá podmínky pro masovou turistiku, díky tomu si příroda zachovala téměř panenský ráz, přesto i tady se věci prudce mění. Dostat se na tato místa mení až tak jednoduché. Pojedeme pronajatým džípem s místním řidičem. Někde si uděláme výlet vahadlovou lodí. Zcela vyjímečně využijeme taxi browser – místní autobusová doprava.
orientační ZÁKLADNÍ PROGRAM
1./ Odlet z Prahy nebo Vídně. Délka letu cca 13 hod. Časový posun +2 hodiny.
2.-3./ Přílet do Nosy Be nebo Antananarivo (V tomto případě přelet do Nosy Be). Lodní výlety na ostrovy nosy Ambariobe, Tanikely, Komba. Nosy Be nazývaný Île Parfumée (ostrov vůní). Hned na letišti ucítíme vůni všeho, co se zde pěstuje, a to kávy, kakaa, skořice, vanilky, hřebíčku, šafránu apod. Pozorování lemurů černých a chameleonů je v místních parcích možné, ale mi je uvidíme později ještě mnohokrát v nár. parcích.
4.-6./ Dojezd do Diego Suarez a odtud do ospalé rybářské vesnice Ramena. Ubytování v příjemném hotelu s nádhernou atmosférou, skvělým barem a bazénem. Lodní výlet na neobydlené ostrovy uprostřed tyrkysového moře La Mer d’Emeraude – koupání, odpočinek a piknik z mořských plodů na pobřeží ostrůvku. Nádherné šnorchlování mezi korály na opuštěném vulkanickém ostrůvku v průzračně čisté vodě. Opuštěné bílé pláže v oblasti Sakalava, koupání na místních plážích, obří Babaomby, nebo rybářský výlet.
Pro ty co budou mít zájem lte zajistit něco z následujícího: Tsingy Rouge. Při nízkém ranním světle se nám naskytne nádherná podívaná na tyto oranžové lateritové útvary, vzniklé erozní činností vody. Pokračování do parku Montagne d´ Ambre, který tvoří převážně horský deštný prales s velkým množstvím srážek. Parku Ankarana, pro který jsou typické šedé, vápencové, jak nůž ostré tsingy. S průvodcem na pozorování lemurů a chameleonů.
7.-8./ Pokračování pronajatým mikrobusem nebo lodí na východní pobřeží do Vohemaru nebo Sambavy. Možná návštěva parku Marojejy (známý především výskytem vzácného velkého lemura Sifaga (147 obojživelníků, deštný prales, vodopády). Planáže a manufaktury vanilkovy a khat (dnes legální droga – podobné užití jako koka). Zajištění lodní dopravy kolem poloostrova Masoala.
9.-14. / Lodí kolem poloostrova Masoala. V parcích, s místním průvodcem nebo bez něj,
spatříme lemury, obojživelníky, ptactvo, orchideje, nádherné vodopády. Večer bývá vidět nejvíce chameleonů (přes den se maskují před svými nepřáteli – ptactvem) – Nocturno trail – pozorování chameleonů, nočních lemurů a obojživelníků. Rezervace Masoala Marine Reserve, vápencové útvary v Masoala National park, kolem nejjižnějšího místa poloostrova až do Maroantsetra. Ostrov Mangabe.
15.- 21./ Vyjde li čas návštěva parku Saint Marie (krátký lodní výlet ze Soanierana-Ivongo). Koupání, doprava vypůjčenými skůtry nebo taxikem). Přes Tamatave (nudné město, ale mraky tříkolek různých typů, od motorových po šlapací) do Manakary (koupání na místních plážích, možné výlety po a další). Cestu bude nutné kombinovat po zemi a lodí podél pobřeží. Vše záleží také na počasí – některé úseky se jezdí na pirogách vodním kanálem Pangalanes, který vybudovali Francouzi, aby se vyhli nepříznivým podmínkám na moři – příboj.
Nádherná cesta vlakem do Fianarantsoa. Cesta je úžasným zážitkem, naskytnou se nám nádherné výhledy, vlak projíždí 48 tunelů a 67 mostů, jede kolem vodopádů, zastavuje v mnoha malých i větších vesnicích, kde domorodci nakládají svoje zboží, aby ho dopravily na trhy ve Fianarantsoa. Stará francouzská mašina – vlak, jezdí jen 3x týdně každým směrem. Někdy vykolejí – opravdu skvělý zážitek!
Přejezd přes Antsirabe, tady se vaří to jejich značkové pivo THB (Three Horse Beer), Castel, Gold aj. Hlavní město pus pus – nejpoužívanějšího dopravního prostředku – rikši. Manufaktury Vony, kde se pus pus vyrábí. Pokračování do Antananarivo. Odlet domů
Pozn.: Pokud by z časových důvodů nešlo jet do Manakary a odtud vlakem do Fianarantsoa, je možné do Antananarivo jet přímo z Tamatave přes Moramanga. Cestou by pak bylo možné navšívit park Andasibe – zase to co ve většině parků: lemuři, chameleoni, deštný prales, vodopády.
22./ Přílet do ČR.
Madagaskar: 18.10. – 08.11. 2020 22 dní, základní program včetně dálkových přeletů.
Základní program: 10000 Kč + dálková letenka cca 25000 Kč + další náklady (viz cena neobsahuje)
S sebou
Příruční batůžek do letadla a na výlety (váha do letadla do 5 kg). Repelent, opalovací krém, toaletní potřeby, osobní lékárnička (včetně endiaronu, reasecu, antimalarika), xeroxová kopie pasu na straně fotografie (pro případ ztráty pasu). Vzhledem k délce zájezdu a k dosažení určitého pohodlí, požadujeme zabalit si všechny věci do jednoho zavazadla, jehož váha by neměla přesáhnout 12 kg (vhodný je menší kufr nebo batoh, není vhodná krosna s kovovým rámem). Pozor: Je nepřípustné brát na palubu letadla v příručním zavazadle tekutiny a pasty nad 200 ml obsahu, kovové předměty (nůž, nůžky, manikúru apod.).
oblečení
Fleesová bunda, kalhoty, větrová bunda, šusťákové kalhoty, krátké kalhoty, trička, ponožky, plavky, sluneční brýle, klobouk nebo kšiltovka, sandále, pevné tenisky nebo něco podobného na chození v NP, pláštěnka, ledvinka na doklady a peníze. V blízkosti našeho ubytování je možnost praní, proto si berte jen uvedené oblečení.
program dne
Průvodce každý den oznámí dobu odjezdu a následující denní program včetně vysvětlení etapy na mapě. Při dojezdech poskytne průvodce informace týkající se turistických zajímavostí, tras a výletů, cen vstupů, navrhuje směr prohlídky a určuje sraz k odjezdu. Průvodce organizuje místní malgašské průvodce do národních parků, které doprovází a tlumočí anglický výklad. Odjezdy jsou převážně kolem 8 hodiny ranní. Při přesunech pravidelně zastavujeme na krátký odpočinek, protažení a fotografování. Zastávky jsou často spojeny s některou z místních zajímavostí nebo s občerstvením.
doprava
Pronajatá auta s místním řidičem, loď, taxiky, vlak. Při dojezdech, prohlídkách nebo zastávkách je každý povinen postarat se o svoje zavazadla. Neberte si s sebou zbytečně drahé věci – oblečení atd..
stravování
Snídáme buď v některé z místních restaurací, nebo cestou zastavíme třeba v pekárně na pizzu apod. Přes poledne (pokud jsme na cestě) zastavujeme u příhodné restaurace, většinou pro cizince nebo na tržnici. Nákupy ve vetších obchodech – supermarketech pouze v Diego Suarez. Na lodi kolem poloostrova Masoala se budeme stravovat u místních – ryby, nebo zakoupenými instatními pokrmy.
Oblíbená jídla na Madagaskaru jsou: hovězí steaky, kuřecí, rybí nebo hovězí brochetes, mukar – těstoviny, zeleninové polévky, různé bagety, sojové nebo kukuřičné placky, kuřata, ryby, krabi, mnoho druhů tropického ovoce, zelenina. Přílohou je nejčastěji rýže, fazole, vunzbur (cizrna), méně pak brambor. Pití – pitelné pivo Tree Horse Beer, Castel, Libertalia, Gold, vynikající džusy a ve všech případech kupovaná voda v PET lahvích (z vodovodu neteče pitná voda). Z alkoholu se tu ještě prodává dobrý rum mnoha značek např.: Pus Pus a velmi špatné víno. Další konkrétní informace podá průvodce během cesty.
ubytování
V hotelech a bungalovech po 2 osobách, tam kde je potřeba s klimatizací nebo s větráky. Většinou mají pokoje moskytiéru. V některých hotelech či bungalovech najdeme bazén.
Upozorňuji na možné nepředvídatelné komplikace při ubytování, vyplývající z mentality místních obyvatel – malgašanů. Další konkrétní informace stran každého ubytování, programu po ubytování, kde koupit snídani na další den, ranní odjezd, kam se jít najíst apod. podá průvodce.
el. proud, mobilní telefony
V hotelech a bungalovech je k dispozici elektrický proud. Zásuvky jsou na 220 voltů a mají většinou kulaté (naše) zástrčky. Pozn.: Buďte připraveni na nenadálé výpadky el. proudu. V průběhu cesty autem je zpravidla možné použít cigarete lighter na dobíjení. Třípásmové mobilní telefony fungují. Síť pokrývá téměř celý ostrov. Na roaming se informujte u vašeho operátora (počítejte většinou za hovor odchozí 61 Kč/min, příchozí cca 35 Kč/min).
POČASÍ – TEPLOTY
Jarní zájezd je směřován do předmonzunového období. Monzuny začínají v prosinci. Především východní pobřeží, ale i sever ostrova (Diego Suarez) bývá často v době monzunů ohrožováno hurikány a nedá se zde cestovat. Pokud nás hurikán překvapí, je doprovázen záplavami nebo silnými dešti. Nehrozí žádné nebezpečí, ale budeme se snažit upravit trasu tak, abychom se vyhnuli záplavám. Hurikán obvykle působí jen lokálně.
Madagaskar má tropické a subtropické klima s horkým a deštivým létem (listopad-duben) a chladnou a suchou zimou (květen- říjen). Počasí se mění v závislosti na nadmořské výšce a geografické poloze. Na východě ostrova je počasí tropické, západní pobřeží je oproti tomu východnímu sušší, jih pokrývá polopoušť a deště jsou v těchto místech velmi vzácné.
Průměrné teploty
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Den °C 26 26 26 24 23 22 22 22 22 23 24 25
Voda °C 25 26 26 26 25 24 23 23 23 23 24 24
peníze
Kreditní karty VISA, Master, American Expres při přímé platbě fungují velmi omezeně. Lze je ale použít pro výběr z automatu. Automaty najdete v každém větším městě. Všude jinde se platí převážně v hotovosti. Místní měnou jsou ariary a kurz je cca 100 ariarů = 1 Kč. Na hotovosti by měl klient mít vždy částku v přepočtu cca 100 EUR.
Pro výměnu peněz jsou vhodné eura a americké dolary (pozor.: vezměte si bankovky vydané po roce 2007, u starších bude menší směnný kurz).
První výměnu peněz provedete společně s průvodcem na letišti po příletu. Další konkrétní informace, kolik peněz bude potřeba na následující dny, ceny vstupů a výletů, bude průvodce podávat během cesty.
očkování
Madagaskar leží v malarické oblasti. Malaron (je z dostupných léků velmi šetrný) předepíše lékař nebo lze koupit v lékárně či na internetu. Užívá se 1 tableta denně, začíná se brát 2 dny před vstupem do malarické oblasti a končí se po 7 dnech po opuštění oblasti. Doporučuje se očkování proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a B a konzultace s odborným lékařem včas před odletem.
Pozn.: Doporučuji vybavit se dobrým repelentem a také jej používat! Doporučuji používat moskytiéry.
pojištění
Vaše individuální pojištění léčebných výloh a odpovědnost za škodu občana je nezbytnou podmínkou účasti na zájezdu (někdy vyplývá pojištění léčebných výloh např. z vlastnictví kreditní karty). Podrobnosti vám sdělí jakákoliv pobočka pojišťovny. Doporučuji zajistit si kvalitní cestovní pojištění!
vSTUPNÍ Víza
Víza obdržíte bezplatně po příletu do Antananarivo či Tana. Do imigračního formuláře uveďte místo ubytování v hotelu:
Při příletu do Nosy Be: Hotel plantation Rue Fortin, tel 032 07 93445
Při příletu do Antananarivo: Hotel Sun City, Ampasamadinika, Tananarive 101.
POZNÁMKA
Po příletu na vás bude čekat průvodce v příletové hale. V případě zpoždění, či jiných nenadálých nebo naléhavých situací můžete průvodce Miloše Brunnera kontaktovat na jeho madagaskarské tel. číslo 00261325563826 nebo na Vodafone ČR 00420 777 295 461
Veškeré informace a aktualizace k zájezdu budeme zasílat výhradně elektronickou poštou.
Jakékoliv dotazy a informace jsme připraveni zodpovědět telefonicky na tel.: 00420 777 295 461.
Příjemný pobyt Vám přeje Miloš Brunner